ABC osebnih financ, 1. del

|

ABC osebnih financ

Želite uresničiti sanje o nakupu lastne nepremičnine? Bi radi že danes privarčevali sredstva za varno starost? Ali pa preprosto hrepenite po večji finančni svobodi? 

V vseh treh primerih potrebujete isto stvar: pametno vodenje osebnih financ

Finančno stabilnost in dolgoročne cilje lahko dosežemo s širokim naborom tehnik in orodij, ki jih lahko razdelimo v 5 sklopov: 

1. Upravljanje proračuna 

2. Varčevanje za kratkoročne cilje 

3. Upravljanje dolgov 

4. Zavarovanja in naložbe 

5. Davki in olajšave 

Danes vam predstavljamo ključne tehnike in orodja za zdravo upravljanje proračuna in varčevanje za kratkoročne cilje. 

1. Upravljanje proračuna 

Veste, koliko denarja vsak mesec zaslužite in porabite? Če posamezniki svoje mesečne prejemke še relativno dobro poznamo, je zdaj čas za nadzor nad izdatki! 

Mesečni proračun je sestavljen iz 3 delov: 

● Fiksni stroški (sem spada npr. najemnina, krediti, zavarovanja …) ● Spremenljivi stroški (sem spada npr. nakup hrane, gorivo …) 

● Varčevanja in vlaganja 

Sliši se enostavno, kajne? In tudi je – če le uporabljamo prava orodja za upravljanje s proračunom. Poglejmo, kako lahko enostavno pridobite nadzor nad svojo porabo! 

Orodja za upravljanje proračuna 

Morda imate osnovna orodja za upravljanje proračuna že v aplikaciji svoje spletne banke:

Neo-banke, kot sta Revolut in N26, se večinoma že poslužujejo teh orodij. 

● Vedno pogosteje pa jih najdemo tudi v tradicionalnih bankah. Komitenti NLB-ja imate tako npr. v svoji spletni banki orodja za nadzor stroškov in sledenje prihodkom. 

Ta orodja so odlična, vendar pa se skupaj z njimi pojavi tudi nekaj izzivov:

1. Nekaterih nakupov banka sama ne zna opredeliti, ali pa jih opredeli v napačno kategorijo. Tako morate včasih še vedno ročno spremljati porabo po posameznih kategorijah proračuna. 

2. Ko denar dvignemo na bankomatu, se izgubi za njim sled in v aplikaciji ni razvidno, za kaj smo ga porabili. 

3. Ta orodja so manj primerna za tiste, ki imate več bančnih računov. Vsaka spletna banka lahko vodi pregled nad le tisto porabo in prihodki, ki je nastala na posameznem računu. Tako ne more omogočiti hitrega pregleda nad celotno porabo. Hkrati so prihodki na vseh računih skupaj ob prenakazovanju iz računa na račun lahko nerealno visoki. 

Te tri izzive lahko premagate, če upravljanju svojega proračuna namenite nekaj dodatnega časa, v pomoč pa so vam lahko naslednja orodja oziroma aplikacije: 

Microsoft Excel ali Google Sheets: Sami si lahko enostavno nastavite tabelo, v kateri vodite svoje svoje mesečne prihodke in odhodke. Takšen nadzor nad financami je seveda brezplačen. 

Mobilna aplikacija Toshl: Aplikacija omogoča enostavno vodenje proračuna in sledenje mesečnim stroškom. 

Mobilna aplikacija Fast Budget Expense Manager: Ta rešitev omogoča podoben pregled kot Toshl, proračun pa lahko razdelite na tedenski, mesečni in letni. 

Bi radi imeli nadzor nad svojimi financami v svojih rokah?

Prenesite naš brezplačen planer! S preprostim excelovim dokumentom boste vedno vedeli, kam gredo vaši izdatki in koliko denarja dobite vsak mesec.

2. Varčevanje za kratkoročne cilje 

Če želimo doseči cilj, moramo obvladati pot do njega. Pri doseganju kratkoročnih finančnih ciljev ima pot jasno ime: varčevanje. 

Motivacije nam pri kratkoročnem varčevanju načeloma ne manjka, saj so cilji skoraj na dosegu roke. To so npr. potovanja, izobraževanja in nakup avtomobila ali novega gospodinjskega aparata.

Zaradi kratkoročne narave teh ciljev je ključno, da ohranite relativno hiter in enostaven dostop do prihrankov, kar upoštevajte pri izbiri varčevalnega računa. 

Varčevalni račun je vsekakor smiselno odpreti, saj lahko na njem realizirate višje obrestne mere. 

Odprete ga lahko pri: 

● Spletnih bankah kot sta N26 in Revolut. Običajno vam ponujajo ločene varčevalne "lončke" in vlagateljske opcije. 

● Klasičnih bankah, kjer lahko odprete ločen varčevalni račun. 

Bolj tveganim naložbam se pri kratkoročnem varčevanju načeloma izogibamo, saj v primeru recesije vaši prihranki ne bodo dovolj hitro spet zrasli. Z naložbami v delnice, kripto valute in podobno zato raje uresničujemo svoje dolgoročne finančne cilje. Ampak o tem naslednjič. 

Zdaj poznate ključne načine za upravljanje z vašim proračunom in varčevanjem za kratkoročne cilje. Želimo vam, da jih uspešno prenesete v prakso. Naslednjič pa pogledamo še preostale 3 ključne sestavine zdravih osebnih financ: upravljanje dolgov, zavarovanja in naložbe ter davke in olajšave. 

Bi radi imeli načrt, kako do novega avta ali sanskih počitnic?

Zagotovite si brezplačen posvet z našimi finančnimi svetovalci.