Izkoristite neobanke za boljši nadzor nad svojimi financami

|

Oseba z tablico

Neobanke so zagotovo med najbolj privlačnimi bančnimi rešitvami zadnjih let. Zato ne preseneča, da so med najhitreje rastočimi fintech podjetij na svetu in že pomembno krojijo svet bančništva.

Po podatkih Finančne uprave RS imamo samo Slovenci pri Revolutu in N26 skupno odprtih že več kot 70.000 bančnih računov. 

Poglejmo, kaj vse je dobro vedeti, preden svoj račun pri eni od neobank odprete tudi vi.

Kaj so neobanke?

Neobanke so finančne institucije, ki temeljijo na digitalni tehnologiji. So digitalne banke, ki vam vse svoje storitve ponujajo kar (in izključno) preko ene same mobilne aplikacije ali spletne rešitve. Fizičnih poslovalnic sploh nimajo, pa vendar velja, da zagotavljajo izjemno prijazno uporabniško izkušnjo. 

Med najbolj znanimi sta Revolut in N26. Oba sta postala skoraj sinonim za enostavno in cenovno dostopno bančno poslovanje. 

Konkurenčnost neobank temelji na:

  • Nizkih ali ničnih stroških: Večina neobank ponuja brezplačne osebne račune in nižje provizije za mednarodne transakcije.
  • Uporabniku prijaznih aplikacijah: Poleg enostavnega vpogleda v stanje na računu vam neobanke omogočajo tudi ustvarjanje podračunov za različne cilje in orodja za spremljanje porabe.
  • Hitri odobritvi storitev: Odprtje računa je pogosto mogoče v le nekaj minutah prek mobilnega telefona.

  

Pa imam lahko svoj glavni račun odprt pri neobanki?

Kratek odgovor se glasi: seveda! Če so v začetku računi pri neobankah predstavljali predvsem sekundarne račune, kjer smo tehnološki navdušenci preizkušali novosti, ima danes vedno več uporabnikov pri neobankah odprt svoj glavni račun. 

Vendar pa upoštevajte, da:

  • Nekateri delodajalci ne želijo nakazati plač na neobanke. Za takšno odločitev zakonska podlaga sicer ne obstaja. Pa vendar v izogib nevšečnostim predlagamo, da pred vašo končno odločitvijo preverite, kakšna je praksa vašega delodajalca.
  • Ne glede na to, ali boste na novo odprti račun uporabljali kot glavni ali sekundarni račun, pa ne pozabite na pomembno administrativno obveznost. Ko odprete račun pri neobanki, morate to sporočiti Finančni upravi RS (FURS). To velja za vse rezidente Slovenije, ne glede na to, kje v tujini je banka registrirana.

Prijavo računa lahko uredite preko portala eDavki, osebno ali po pošti, in sicer z obrazcem DR-Račun

Boljši nadzor nad poslovanjem

Neobanke ponujajo vrsto orodij, ki vam lahko pomagajo bolje upravljati vaše osebne finance. Med njimi so:

  • Samodejna kategorizacija porabe: Aplikacije neobank samodejno razvrstijo vaše izdatke (npr. hrana, potovanja, naročnine), zato imate lahko boljši nadzor nad svojo porabo. Nekaterih izdatkov banke ne znajo same razporediti, zato boste to morali narediti ročno. Hkrati se izbriše tudi sled za gotovino. 
Želite še boljši nadzor nad svojimi financami?

Prenesite naš brezplačen planer! S preprostim Excelovim dokumentom boste vedno vedeli, kam gredo vaši izdatki in koliko denarja dobite vsak mesec.

  • Podračuni (spaces, vaults): Podračuni omogočajo ločevanje denarja za različne cilje, kot so varčevanje, potovanja ali nujni stroški. Nanje lahko izbrane zneske prenašate kar avtomatsko (na primer takrat, ko prejmete plačo).
  • Spremljanje proračuna v realnem času: Preko spletne aplikacije lahko v kateremkoli trenutku vidite, koliko ste porabili in koliko vam še ostane za določeno obdobje.

Previdno z investiranjem!

Veliko neobank ponuja tudi možnosti investiranja, na primer v delnice, kriptovalute ali ETF-je. Čeprav se to sliši privlačno, je ključno, da pred investiranjem temeljito raziščete tveganja. Naj vas prehiter dostop do trgovalnih platform ne zavede.

Ne investirajte denarja, ki si ga ne morete privoščiti izgubiti, in ne pozabite, da so takšne storitve lahko povezane z dodatnimi provizijami (ki morda niso tako zelo očitne na prvi pogled).

Investicijskih odločitev nikoli ne sprejemajte impulzivno.

Kaj pa krediti?

Neobanke na tem področju še ne ogrožajo tradicionalnih bank. Na nekaterih tujih trgih sicer že ponujajo kredite in pričakovati je, da bodo v prihodnosti to možnost ponudile tudi Slovencem.

Vendar pa to, da imate svoj glavni račun odprt na neobanki, še ni razlog, da ne bi mogli pridobiti ponudb za kredit pri tradicionalnih bankah. Pri tisti, ki vam bo ponudila najboljše pogoje, lahko ob sklenitvi kreditne pogodbe odprete zgolj osnovni račun za kredit. 

Je moj denar pri neobankah varen?

Ena najpogostejših skrbi uporabnikov je varnost denarja pri neobankah. Vendar pa je večina teh bank registriranih v državah Evropske unije in tako spadajo pod evropsko shemo zajamčenosti vlog (N26 je registriran v Nemčiji in Revolut v Litvi). To pomeni, da so vaše vloge do 100.000 € zaščitene v primeru propada banke. 

Zaključimo lahko, da so neobanke odlična dopolnitev k tradicionalnim bančnih storitvam, ali pa celo njihov popoln nadomestek. Nekaj previdnosti velja pri investiranju, kot vedno pa drži tudi: preučite vse morebitne stroške, preden se odločite za posamezno storitev ali nadgradnjo paketa. 

Potrebujete pomoč pri izbiri neobanke?

Naročite se na brezplačen posvet z našimi finančnimi svetovalci.